UAB “Kauno šilas” jau kelerius metus vartotojams siūlo pilkšvąjį polistireninį putplastį – neoporą, vis labiau plintantį Vakarų šalyse. Antai BASF praėjusiais metais paskelbė apie ketinimą artimiausiais metais daugiau negu tris kartus padidinti savo gamybinius pajėgumus neoporo žaliavai gaminti.
Pilkšvasis polisterininis putplastis yra tobulesnė tradicinio baltojo polistireninio putplasčio atmaina. Nuo tradicinio baltojo jis jokiomis savybėmis, išskyrus mažesnį šilumos laidumą, nesiskiria. Geresnį izoliacinį poveikį jau nedidelių tankių srityje laiduoja į medžiagą įterpti infraraudonieji absorbikliai ir reflektoriai. Šie priedai taip pat lemia pilkšvą šio polistireninio putplasčio spalvą.
Pilkšvąjį polistireninį putplastį galima taikyti visų pastato elementų – stogo, fasadų, grindų – šiluminei izoliacijai. Lietuvoje tokiu putplasčiu daugiausia šiltinami fasadai ir grindys.
Pagrindinis pilkšvojo polistireninio putplasčio privalumas tas, kad norint pasiekti tokias pačias šiluminės varžos R vertes, pakanka maždaug 20-25% plonesnių pilkšvojo polistireninio putplasčio izoliacinių sluoksnių.
Kai kuriose taikymo srityse pilkšvąjį polistireninį putplastį tai daro pranašesnį už tradicinį baltąjį. Neoporo plokštės ypač pasiteisno modernizuojant senus pastatus, kai dėl konstrukcinių priežasčių būtina riboti izoliacinio sluoksnio storį.
Naujų pastatų statyboje atsiranda galimybė įrengti pigesnes išorinių sienų konstrukcijas, iki minimumo sumažinti sienų storius, paprasčiau ir taupiau apšiltinti stogus ir palėpes. Visa tai leidžia sutaupyti medžiagų, sumažinti statybos kaštus. Šiltinant grindis, plonesnis izoliacinis sluoksnis padeda sutaupyti erdvės. Šitai ypač svarbu, kai būtinas šilumos ir smūgio garso izoliacijos plokščių derinys.
Plonesnis izoliacinis sluoksnis nepamainomas statant Vakaruose masiškai plintančius nedidelių energijų sąnaudų ir vadinamuosius pasyviuosius namus, kur izoliacinis storesnis negu paprastai. Šiuo atveju ne tik sutaupoma medžiagų, bet ir išvengiama vadinamojo „bunkerio” efekto.
Pagaliau neoporo plokštės žymiai lengvesnės už atitinkamas baltąsias, todėl su jomis patogiau ir lengviau dirbti.
Mūsų ekologinėms problemoms vis jautresniame amžiuje neišvengiamai kyla klausimų dėl produkto akrovos aplinkai. 2000 m. apskaičiavęs visuminę baltojo ir pilkšvojo polistireninio putplasčio apkrovą aplinkai, BASF nustatė, kad neoporas žymiai ekologiškesnis už baltąjį polistireninį putplastį dėl mažesnio žaliavų bei statybinių medžiagų poreikio.
Mažesnės šilumos laidumo vertės taip pat atveria galimybė taikyti pilkšvąjį polistireninį putplastį dar vienoje srityje. Naudojant specialią technologiją, galima žymiai sumažinti tokių plokščių dinaminį standumą, padarant jas tinkamas ne tik šilumos ir smūgio garso, bet ir oro garso izoliacijai. Tam tikru šių plokščių ir tinko deriniu oro garso izoliaciją tada galima kartais pagerinti net 17 dB. Taigi kompleksinės termoizioliacinės sistemos su pilkšvojo polistireninio putplasčio plokštėmis, nė kiek neprarasdamos savo termoizoliacinių savybių, gali kartu puikiai atlikti ir apsaugos nuo oro garso funkciją.